Ph.D. Recipients - Masters Graduates - Undergraduate Degrees
PH.D. RECIPIENTS
Name; Adviser; Home; Vita; Dissertation Title
Xiangyong Ouyang; Dr. Dhabaleswar Panda; Beijing, China; Bachelor's, Mechanical Engineering, Tsinghua University;
Name; Home; Vita
Syed Farooq Ali; Lahore, Pakistan; B.S., National University of Computer and Emerging Sciences; M.S., Lahore University of Management Sciences
Joe William Bolinger; Columbus, Ohio, USA; B.S., The Ohio State University
Boyi Cui; Anshan, China; Bachelor's, Beijing Forestry University
RaviPrakash Srirama Venkata Naga Darbha; Bangalore, India; Bachelor's, National Institute of Technology
Amrita Ghosh; Jhargram, India; B.Engr., Vidyasagar University; M.S. (Electrical and Computer Engineering), The Ohio State University
Preethi Jyothi; Bangalore, India; B.Tech., National Institutes of Technology
Nived Kalappuraikal Sivadas; Chennai, India; Bachelor's, Anna University
Yong Wook Kim; Seoul, Korea; B.S., Hanyang University; M.S., Illinois Institute of Technology
Abhisek Kundu; Arambagh, India; B.Engr., Jadavpur University
Chang Pil Lee; Seoul, Korea; Bachelor's, Hongik University; B.S., Purdue University
Wei Liu; Xiangfan, China; B.Engr., Wuhan University
Jacob Emil Mainzer; Burlingame, CA; B.S., University of Rochester
Siddhesh Prakash Pai Raikar; Mumbai, India; B.Engr., University of Mumbai
Rohit Prakash Prabhavalkar; Pune, India; B.Engr., University of Pune
Hyunjeong Yoo; Seoul, Korea; B.S., Sookmyung Women's University
Zhe Yuan; Xiangfan, China; B.Engr., Huazhong University of Science and Technology
Wenjie Zeng; Guangzhou, China; B.Engr., Shanghai Jiao Tong Technology
Name; Home
College of Arts & Sciences
Bachelor of Arts
Andrew Thompson; Columbus, Ohio, USA
Bachelor of Science
Matthew Dreiss; West Jefferson, Ohio, USA
Bradley Kline; Perrysville, Ohio, USA
Philip Moor; Wichita Falls, Texas, USA
James Power; Columbus, Ohio, USA
Vladimir Razuvayev; Delaware, Ohio, USA
Cum Laude
Matthew Rhodebeck; Mansfield, Ohio, USA
Bryant Schuck; Kettering, Ohio, USA
Jacqueline Telljohann; Solon, Ohio, USA
Summa Cum Laude
Andrew Whitacre; Plain City, Ohio, USA
College of Engineering
Brian M. Alberta; Chillicothe, Ohio, USA
Kyle Joseph Armstrong; Brook Park, Ohio, USA
Praseeda Badami; Upper Arlington, Ohio, USA
Cum Laude
with Honors in Engineering
David D. Chuha; Columbus, Ohio, USA
Rajni Gora; Sikar, India
Samuel Joseph Habenschuss; Willowick, Ohio, USA
Matthew R. Henderson; Marlboro, Ohio, USA
Randall P. Henderson; Twinsburg, Ohio, USA
Alexander Stewart Holmes; Dayton, Ohio, USA
Jonathan D. Hsu; Somerset, New Jersey, USA
Anthony Leonti; Strongsville, Ohio, USA
Cum Laude
Steven Charles Lewis; Hilliard, Ohio, USA
Naiqiao Liang; Shen Yang, China
Sean Patrick Mahaffey; Hudson, Ohio, USA
Eric Van Peters; Miamisburg, Ohio, USA
Alexander Philip Stevens; Harrison, Ohio, USA
Matthew Jordan Stvartek; Toledo, Ohio, USA
Justin Allen Vayda; Toledo, Ohio, USA
Jordan Todd Welzbacher; Sylvania, Ohio, USA